Praca przy mechanicznym udoju krów różni się w zależności od systemu, w który jest wyposażone gospodarstwo (karuzela, rybia ość, side by side, swing over, roboty).

Najprościej wyróżnić 2 grupy dojarni – karuzele i ganki. Podczas dojenia na karuzeli krowy obracają się w koło. W zależności, czy jest to karuzela wewnętrzna czy zewnętrzna dojarz stoi w środku lub po zewnętrznej stronie urządzenia. Jest to system wymagający trzymania tempa pracy i odpowiedniego rytmu – każda krowa powinna być wydojona podczas jednego obrotu, tak, aby nie hamować pracy karuzeli. Dojenie, w zależności od systemu pracy w danym gospodarstwie składa się kilku czynności wykonywanych w określonej kolejności. Najczęściej są to: dezynfekcja, zdajanie, ocena jakości mleka, podłączanie dojarek i balsamowanie.
Czynności te występują zarówno podczas dojenia na karuzeli jak i na innych systemach.

Praca przy systemach gankowych, takich jak np. side by side wygląda nieco inaczej. Krowy ustawione są wzdłuż korytarza tyłem lub bokiem (rybia ość) do dojarza. Aby podłączyć wszystkie dojarki pracownik musi sam przejść korytarzem od stanowiska do stanowiska. Jest to główna różnica między systemami gankowymi a karuzelowymi.

Skontaktuj się z nami

Jeśli jesteś zainteresowany, wypełnij formularz kontaktowy,
a my się z Tobą skontaktujemy jak najszybciej.

    [recaptcha id:foo class:col-md-6]

    Wysyłając formularz kontaktowy zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności.

    lub zadzwoń +48 91 402 31 00